LPJ-125SP
Packaging : Bulk
Voltage Rating AC : 600 VAC
Product Category : High speed fuses
Mounting Style : Holder
Termination Style : Knife Blade
Body Style : Cartridge Blade Fuses
Current Rating : 125 A
Fuse Type : Time Delay / Slow Blow
Series : LPJ-SP
RoHS : RoHS Compliant By Exemption
Indicator Style : Without Indicator
Interrupt Rating : 300 kA
Fuse Size / Group : Low-Peak
Product : Class J Fuse
Manufacturer : Bussmann / Eaton
Description : LPJ fuse, Low-peak fuse, 125 A, Dual, Class J, Non-indicating, Bolted blade end x bolted blade end, Time delay,Current-limiting, 10 sec at 500%, 300 kAIC at 600 V,100 kAIC Vdc