LPJ-150SPI
Packaging : Bulk
Voltage Rating AC : 600 VAC
Product Category : High speed fuses
Mounting Style : Holder
Termination Style : Knife Blade
Body Style : Cartridge Blade Fuses
Current Rating : 150 A
Fuse Type : Time Delay / Slow Blow
Series : LPJ-SP
RoHS : RoHS Compliant By Exemption
Indicator Style : Element Window
Interrupt Rating : 300 kA
Fuse Size / Group : Low-Peak
Product : Class J Fuse
Manufacturer : Bussmann / Eaton
Description : LPJ fuse, Low-peak fuse, 150 A, Dual, Class J, With Indicator, Bolted blade end x bolted blade end, Time delay,Current-limiting, 10 sec at 500%, 100 kAIC Vdc,300 kAIC at 600 V, Standard, 600 V, 300 Vdc