PTR030V0090-TR
  • 1
Product Category : Resettable Fuses - PPTC
Mounting Style : Through Hole
Resistance : 0.12 Ohms
Termination Style : Radial
Packaging : Reel
Maximum Voltage : 30 V
Series : PTR030V
Lead Spacing : 5 mm
Current Rating - Max : 40 A
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Hold Current : 0.9 A
Trip Current : 1.8 A
Manufacturer : Bussmann / Eaton
Description : Resettable Fuses - PPTC PPTC 30V 0.9A Radial